Nestává se příliš často, aby nějaký již déle známý a pojmenovaný asteroid náhle projevil kometární aktivitu. I proto jsem o čtyřkilometrovém asteroidu (6478) Gault, kterému nedávno narostl ohon, už dvakrát psal (Asteroid s ohonem a Analýza aktivity asteroidu Gault). Původní hypotéza hovořila o kolizi s jiným objektem, ale později se ukázalo, že Gault v rozmezí tří měsíců vyvinul ohony dva, což jednorázovou srážku prakticky vylučuje. V únoru se na asteroid zaměřil Hubbleův kosmický dalekohled, jenž jeho dva prachové ocasy zachytil v celé jejich kráse.
Astronomové analyzovali vlastnosti uvolňovaného prachu (Dust Properties of Multi-Tailed Active Asteroid (6478) Gault) a došli k závěru, že nejpravděpodobnější příčinou této aktivity je zrychlení rotace asteroidu Gault prostřednictvím YORP efektu do takové míry, že z něj začal materiál odletovat do prostoru (The Sporadic Activity of (6478) Gault: A YORP-driven event?). Fotometrická analýza naznačuje, že rotační perioda Gaultu je skutečně jen okolo dvou hodin, což je rychlost, při které se malé planetky začínají rozpadat. Zdá se tedy, že asteroid Gault sám sebe trhá na cucky.
Asi jediný případ náhlé aktivity dlouho známého asteroidu je z roku 2010, kdy více než stokilometrová planetka (596) Scheila vyprodukovala oblak prachu. V jejím případě byla s největší pravděpodobností příčinou srážka s jiným objektem. Jedním z nejznámějších aktivních asteroidů je pak šestikilometrová planetka (3200) Phaethon, mateřské těleso meteorického roje Geminid. Phaethon je však speciální případ, jelikož se přibližuje ke Slunci více než jakýkoli jiný pojmenovaný asteroid, a tak jeho uvolňování materiálu není tolik překvapivé. Pro další informace o aktivních asteroidech (někdy nazývaných „komety Hlavního pásu“) nahlédněte do těchto publikací:
The Active Asteroids | The Main Belt Comets and Ice in the Solar System | Asteroid-Comet Continuum Objects in the Solar System
Žádné komentáře:
Okomentovat