Určit délku dne vzdálené trpasličí planety, kterou vidíme jen jako bod na obloze, nemusí být úplně triviální záležitost. V ideálním případě sice stačí sledovat objekt dostatečně citlivým přístrojem a zaznamenat drobné periodické kolísání jasnosti, které souvisí s rotační periodou. Problém však nastává ve chvíli, kdy světelná křivka objektu vykazuje jen nepatrné a těžko rozeznatelné změny, jako například v případě trpasličí planety Makemake.
Makemake je po Plutu druhý nejjasnější objekt za Neptunem (vizuální magnituda v opozici ~17 mag). S albedem ~0,8 navíc patří i mezi fyzicky nejsvětlejší planetky. Průměr Makemake je mezi 1400 a 1500 kilometry, což z ní dělá čtvrtou či pátou největší trans-neptunickou planetu. Malá amplituda světelné křivky v kombinaci se spektrálním měřením a s pozorováním hvězdného zákrytu v roce 2011 naznačují, že Makemake je docela pravidelná koule s homogenním povrchem bez výrazných barevných variací, což právě ztěžuje určení doby její rotace. Přesto z původní fotometrické analýzy vzešla periodicita ~11 hodin, přičemž astronomové se tehdy přiklonili k dvakrát tak dlouhé rotační době ~22 hodin. Jiní astronomové však později došli ke zcela odlišné hodnotě 7,77 hodiny a tato rotační perioda se citovala v literatuře následujících deset let. Nyní další tým astronomů prezentuje výsledky dlouhodobého fotometrického monitorování Makemake. Data pořízená různými teleskopy během 53 nocí v průběhu jedenácti let sedmihodinovou rotaci vylučují a vracejí délku dne Makemake k původní hodnotě. Konkrétně měřením nejvíce odpovídá rotační perioda 22,8 hodiny.
Autoři nejnovější studie navíc spekulují o přítomnosti dalšího měsíce u Makemake. V datech sice přímo žádného dalšího souputníka (kromě toho, který byl oznámen před třemi roky) neobjevili. Není ale vyloučena přítomnost druhého většího tmavého měsíce obíhajícího tak blízko Makemake, že je přezářen jejím jasem a tedy dosud nedetekován. Jeho přítomnost by některé pozorované charakteristiky Makemake vysvětlovala. Prozatím ale známe u Makemake měsíc jediný a astronomové doufají, že nám o ní pomůže odhalit další informace, jelikož by nyní mělo docházet k jejich vzájemným zákrytům.
Studie rotace planety Makemake:
O měsíci obíhajícím kolem Makemake:
Discovery of a Makemakean Moon | Makemake má měsíc! | Makemake System Mutual Events
Umělecká představa, jak by mohla Makemake vypadat při pohledu z povrchu jejího měsíce:
Credit: Ton Haring
Umělecká představa, jak by mohla Makemake vypadat při pohledu z povrchu jejího měsíce:
Credit: Ton Haring
Žádné komentáře:
Okomentovat