Dosavadní poznatky o blízkozemním asteroidu Ryugu, který je momentálně zkoumán, ochutnáván a bombardován japonskou sondou Hayabusa2, byly shrnuty v prvních vědeckých publikacích.
Zde jsou abstrakty 44 studií prezentovaných na březnové planetární konferenci v Texasu:
Základní charakteristiky asteroidu Ryugu:
- Sklon rotační osy Ryugu je 171,63°. Jinými slovy jedná se o retrográdní rotátor s periodou 7,63 hodiny.
- Ryugu má tvar jako čamrda s rovníkovým průměrem 1004 metrů a polárním průměrem 875 metrů.
- Celý asteroid zabírá objem 0,377 krychlových kilometrů a jeho průměrná hustota je 1190 kg/m3.
- Složením se Ryugu řadí k uhlíkatým chondritům a nejspíše má vnitřní porozitu alespoň 50 %.
- Ryugu patří mezi vůbec nejtmavší objekty Sluneční soustavy s maximálním albedem 1,8 %.
- Povrch Ryugu je nečekaně kamenitý s největším balvanem jménem Otohime o 160 m.
- Kolem Ryugu nebyly nalezeny žádné satelity ani jiný obíhající materiál.
Další zajímavosti:
- Představa o mechanismu vzniku takovýchto asteroidů říká, že nejspíš pocházejí z mateřského tělesa, které bylo v minulosti opakovaně tříštěno srážkami s jinými planetkami, přičemž z produkované suti se znovu poskládaly menší asteroidy, jedním z nichž je právě Ryugu. Spektroskopická analýza naznačuje, že by Ryugu mohl pocházet z kolizních rodin Polana nebo Eulalia.
- Tvar Ryugu s výrazným rovníkovým hřebenem velice pravděpodobně vznikl sesouváním materiálu v důsledku odstředivé síly. K tomu je ale zapotřebí alespoň dvakrát tak rychlá rotace, než má Ryugu nyní. Toto rychlé otáčení mohlo být postupně zpomalováno uvolňujícím se materiálem, který s sebou odnášel moment hybnosti, případně ještě v kombinaci s nerovnoměrným vstřebáváním a vyzařováním slunečního tepla, jež může dlouhodobě ovlivňovat rotaci asteroidů skrz tzv. YORP efekt.
- Oproti druhému v současnosti zkoumanému asteroidu Bennu obsahuje Ryugu méně hydratovaných minerálů. Zjednodušeně řečeno je Ryugu sušší než Bennu, což je zajímavé, jelikož ještě před příletem Hayabusy2 byly u Ryugu pozorovány náznaky kometární aktivity. Překvapení je umocněno tím, že je to naopak asteroid Bennu, u kterého byla neočekávaná aktivita později přímo detekována zblízka obíhající sondou OSIRIS-REx.
Asteroid Ryugu:
Na závěr přidávám parádní video pořízené 22. února navigační kamerou ONC-W1 na palubě Hayabusy2 během jejího klesání pro odběr vzorků z Ryugu. Sonda během sestupu sledovala naváděcí terčík vysazený dříve na povrch asteroidu (světlý bod) a autonomně vyhodnocovala svojí pozici a prováděla potřebné manévry. Vše proběhlo na jedničku. Video zachycuje sestup sondy ze 45 metrů nad povrchem do 8,3 metru a její horizontální posun těsně před definitivním dosednutím, které je pak vidět na druhém videu z kamery CAM-H, jež zabírala přímo odběrovou trubici na sondě:
Žádné komentáře:
Okomentovat