Nově objevená tělesa Sluneční soustavy dostávají vždy nejprve označení podle roku a dne jejich objevu. Poté, jakmile je dostatečně dobře známa oběžná dráha tělesa, je zapsáno do katalogu malých planet Sluneční soustavy pod číslem, které většinou reprezentuje celkové pořadí objevu. Následujících deset let od očíslování je pak vyhrazeno pro objevitele tělesa, aby mu navrhli definitivní jméno.
Z hlediska rozměrů je největším dosud nepojmenovaným tělesem Sluneční soustavy planetka (225088) 2007 OR10. Po dvanácti letech od jejího objevu se astronomové Megan Schwamb, Michael Brown a David Rabinowitz konečně usnesli, že o ní již máme dostatek informací, aby si zasloužila přiléhavé jméno. Meg, Mike a Dave tedy na základě konvencí Mezinárodní astronomické unie, která pojmenovávání objektů Sluneční soustavy formálně schvaluje, navrhují tři jména a v hlasovací kampani vyzývají veřejnost, aby z nich vybrala jedno, které bude Unii předloženo k odsouhlasení.
Hlasovat můžete zde: 2007OR10.name
Třemi navrhovanými jmény jsou Gonggong, Holle a Vili - božstva z čínské, germánské a nordické mytologie, která reprezentují některé ze známých fyzikálních parametrů planetky.
- Gonggong známý také jako Kanghui je vodní monstrum s rudými vlasy a dračím ocasem, které přináší chaos, povodně a další pohromy.
- Holle nebo také Holda je starogermánská bohyně plodnosti a znovuzrození spojená se zimním slunovratem a červenými plody cesmíny.
- Vili je bratr Ódina a jeden ze tří původních Æsir, jež porazili obra Ymira a z jeho těla a krve stvořili svět.
Co se samotné planetky 2007 OR10 týče: Jak již bylo řečeno, jedná se o největší těleso Sluneční soustavy beze jména. Konkrétně jde o čtvrtou nebo pátou největší trpasličí planetu a 24. či 25. největší objekt celé Soustavy (průměr není znám úplně přesně, ale bude někde mezi 1150 až 1530 kilometry). Kolem Slunce obíhá po vzdálené protáhlé dráze za Neptunem se sklonem 31°, což ji řadí do tzv. Rozptýleného disku. Mezi trans-neptunickými objekty má rekordně dlouhou rotační periodu 45 hodin a je doprovázena malým měsícem, jenž nám umožnil vypočítat její hmotnost. Povrch 2007 OR10 je pokryt převážně vodním ledem a zmrzlým metanem, při jejichž utváření pravděpodobně hrál roli kryovulkanismus. Navíc se jedná o jeden z nejčervenějších objektů Sluneční soustavy. Navrhovaná jména byla vybrána s přihlédnutím k těmto charakteristikám.
Orbity trpasličích planet Eris a 2007 OR10:
Orbity trpasličích planet Eris a 2007 OR10:
Předchozí články o 2007 OR10:
Žádné komentáře:
Okomentovat