Sekvence pěti snímků pořízených kamerou PolyCam na palubě americké sondy OSIRIS-REx zachycuje asteroid Bennu ze vzdálenosti 2,2 miliónu kilometrů, jak se pohybuje mezi hvězdami.
Credit: NASA/Goddard/University of Arizona | NASA’s OSIRIS-REx Begins Asteroid Operations Campaign
Tenhle pixelový blob se v průběhu následujících měsíců promění v mimozemskou krajinu podobně, jako nám to předvedla ambiciózní japonská mise Hayabusa2 u asteroidu Ryugu. Mezitím však probíhají i pozorování asteroidu Bennu ze Země. V unikátních polarimetrických měřeních obřími teleskopy ESO VLT vykazuje Bennu znaky vzácné taxonomické třídy F. Asteroidy se třídí podle jejich emisního spektra na uhlíkaté (C), silikátové (S), metalické (M) a další vzácnější kategorie. Třída F spadá pod uhlíkaté asteroidy, v něčem se podobá polarimetrickému chování kometárních jader, ale postrádá signál o přítomnosti hydratovaných minerálů.
Největším asteroidem typu F je (704) Interamnia, což je po 'velké čtyřce' (Ceres, Vesta, Pallas, Hygiea) pátý největší asteroid v Hlavním pásu při průměru ~ 320 km. Asteroid Bennu je oproti tomu zhruba 640 × menší půlkilometrový drobeček. Přesto bude zajímavé nahlédnout zblízka na vzorek této neobvyklé kategorie těles. A že budeme moci nahlédnout vskutku zblízka! Sonda OSIRIS-REx totiž má v plánu vzorky z asteroidu Bennu přivézt na Zemi. Neméně zajímavé bude také porovnání se vzorky, které dopraví Hayabusa2 z asteroidu Ryugu, což je pro změnu tmavý uhlíkatý asteroid typu Cg.