Témata

1991VG 1994AW1 1I('Oumuamua) 1P(Halley) 2001CB21 2001FO32 2001SN263 2001WR1 2002GZ32 2003SD220 2004EW95 2006OV89 2011AG5 2013FY27 2015BP519 2017OF69 2017YE5 2018AG37 2018LA 2018VG18 2019AQ3 2019MO 2019OK 2023CX1 29P(SchwassmannWachmann1) 2I(Borisov) 41P(TuttleGiacobiniKresák) 46P(Wirtanen) 67P(ČurjumovGerasimenko) 96P(Machholz) Actaea Agamemnon AGU2017 Akatsuki Albireo Aldebaran Algol Amphitrite Annefrank Antares Apophis Arawn Arecibo Ariel Arrokoth asteroidy Atlas aurora Bamberga Bennu Beresheet Betelgeuse Bienor blesky C2010U3(Boattini) C2013US10(Catalina) C2014W10(PanSTARRS) C2017K2(PanSTARRS) C2018V1(MachholzFujikawaIwamoto) C2018Y1(Iwamoto) CAESAR Cassini Ceres CME Dactyl Daphnis DART Dawn Deimos DES DESTINY+ Didymos Dione Donaldjohanson Dragonfly družice Dysnomia Echeclus ElstPizzaro ELT ELVES Enceladus Epimetheus EPSC2017 EPSCDPS2019 Eris Eros erupce Europa Eurybates exoplanety Florence Gaia galaxie Galileo Ganymed Gaspra Gault Gonggong Haumea Hayabusa2 Hebe Hektor Hera Hi'iaka Hippocamp Hubble Huya hvězdokupy hvězdy Hydra Hygiea Hyperion Chandrayaan2 Chang'e4 Chariklo Charon Cheops Chiron Iapetus IAU Ida Ilmarë InSight Io Iridium Iris ISRO ISS Itokawa Julia Juno Jupiter Kaʻepaokaʻāwela Kamoʻoalewa KBOs kentauři Kepler Kerberos komety Leleākūhonua Leucus lidé LMC LPSC2018 LPSC2019 LPSC2021 LRO LSST Lucy Lutetia M1 M22 M42 Makemake ManwëThorondor Mars Mathilde MBAs Merkur Měsíc MESSENGER meteority meteory Mimas Mira mlhoviny MoshupSquannit Namaka NEOs NEOWISE Neptun NewHorizons Nix Oberon obloha okultace Opportunity Orcus Orus OSIRISREx OSSOS Pallas Pan PanSTARRS PatroclusMenoetius PDC2019 Phaethon Phobos Phoebe Planeta9 Plejády plutina Pluto Polymele prach Prometheus prstence Psyche Quaoar rakety Regulus Rhea Rosetta rovnodennost Ryugu Salacia Saturn SDO SDOs Sedna sednoidy Sirius Skamandrios skřítkové skvrny Slunce slunovrat SOFIA SOHO sopky Soustava SSOLS STEVE Styx Subaru Swift Šteins Tethys Titan Titania TNOs Toutatis Triton trojané TyphonEchidna Umbriel úplněk Uran Vanth Varda Varuna Venuše Vesta VLT Vulkán Země Zubenelgenubi

čtvrtek 21. března 2019

Bennu je aktivním asteroidem (#LPSC2019)

Na to, že je Bennu s trochou nadsázky jen půlkilometrovou hroudou suti, dokázal vědce přeci jen lecčím překvapit. Objev, že tento blízkozemní asteroid pomalu nabírá na otáčkách, už jsem zde zmiňoval. Povrch asteroidu Bennu je navíc mnohem kamenitější, než se čekalo. Prostě balvany různorodých textur všude kam se podíváš! Mezi nimi se však naštěstí tu a tam vyskytují „jezírka“ jemného regolitu, která potřebuje sonda OSIRIS-REx pro pokus o odběr vzorků.


Ještě mnohem větším překvapením však je, že asteroid Bennu trousí do prostoru materiál ze svého povrchu. Tím spadá do kategorie poměrně vzácných aktivních asteroidů. Vedoucí mise OSIRIS-REx Dante Lauretta tvrdí, že se jedná o největší překvapení jeho vědecké kariéry.


    Dante Lauretta hovoří o překvapivých poznatcích o asteroidu Bennu:
     

    Globální mapa asteroidu Bennu:

    3D model asteroidu Bennu vytvořený na základě detailních snímků:
     

Images credit: NASA / Goddard / University of Arizona / Lockheed Martin

středa 20. března 2019

Poznávání první primordiální planetesimály (#LPSC2019)

Němý svědek zrodu Sluneční soustavy, prapůvodní planetka přežívající neměnná v chladu Kuiperova pásu po 4,5 miliardy let.. To je Ultima Thule a nové poznatky o ní z probíhající planetární konference:



Images credit: NASA / JHUAPL / SwRI
Sketches credit: James Tuttle Keane

Titan (#LPSC2019)

Svět z ledu tvrdého jako kámen, který omývají deště kapalného metanu, kde v husté atmosféře vanoucí větry posouvají duny organického sněhu a kde ze sopek možná na zmrzlý povrch vytéká horká voda.. To je největší Saturnův měsíc Titan a o něm pár střípků z právě probíhající planetární konference:
  • Na severním pólu Titanu bylo analyzováno 67 uhlovodíkových jezer, jejichž různé tvary se dají rozdělit do čtyř skupin poukazujících na čtyři různé mechanismy jejich vzniku.
  • Odlesky slunečního světla od uhlovodíkových jezer na Titanu ukazují, že jejich hladiny jsou většinou klidné, nicméně na největším Titanově jezeře Kraken Mare sonda Cassini detekovala  i nějaké ty vlny.
  • Tyto vlny mají výšku 1-2 cm a mohou být způsobeny různými vlivy - poryvy větru, slapovými proudy či geotermální aktivitou.
  • Kraken Mare má hloubku přes 80 metrů; jeho záliv Moray Sinus je mělčí a obsahuje 3× více etanu než vedle se rozkládající Ligeia Mare.
  • Titan má při povrchu průměrnou teplotu mezi 90 až 100 K, což umožňuje jednoduchým karbohydrátům přecházet mezi skupenstvími podobně jako voda na Zemi. Konkrétní podmínky namrzání metan-etanového deště ovlivňuje v něm rozpuštěný atmosférický dusík.
  • Laboratorní experimenty naznačují, že kapaliny v Titanových jezerech se mohou za správných podmínek oddělovat, přičemž dusíkem nasycená kapalina klesá dolů, zatímco na metan bohatá vrstva zůstává nahoře.
  • Planetární vědci také mimo jiné zkoumají dvousložkové krystalické sloučeniny, které by na Titanu zastupovaly roli pozemských minerálů.




Images credit: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

pondělí 18. března 2019

Tisková konference k průletu kolem Ultima Thule (#LPSC2019)

Veselí členové týmu New Horizons na konferenci:

Záznam tiskové konference z LPSC2019 s novinkami o Ultima Thule:


Průlet kolem Ultima Thule s hudbou od Briana Maye z kapely Queen:

Zrychlující se rotace asteroidu Bennu

Rychlost otáčení malých těles Sluneční soustavy se v průběhu věků mění. Ovlivňovat ji mohou různé vlivy: např. posouvání materiálu na povrchu či jeho uvolňování do prostoru (sesuvy půdy, převalování balvanů či uvolňování těkavých látek), případně srážky s jinými tělesy a zejména nerovnoměrné znovuvyzařování absorbovaného slunečního záření - tzv. YORP efekt. Pochopení fungování YORP efektu má mimo jiné v popisu práce sonda OSIRIS-REx u asteroidu Bennu. Proto ještě před jejím příletem k tomuto blízkozemnímu asteroidu astronomové přesně měřili jeho 4,3 hodinovou rotační periodu pozemními observatořemi i pomocí Hubbleova kosmického teleskopu. Z pozorování vyplývá, že rotace asteroidu Bennu se zrychluje zhruba o dvě a půl milióntiny stupně denně, což by dávalo zkrácení doby jedné otočky o jednu sekundu každé století.

neděle 17. března 2019

Kosmická hrouda kamení (#LPSC2019)

Asteroid Bennu má (alespoň na svém viditelném povrchu) strukturu sutě různorodých balvanů se sporadickými „jezírky“ jemnější drtě neboli regolitu. Následující snímky pořídila 25. února soustava kamer OCAMS na palubě sondy OSIRIS-REx z oběžné dráhy pouhých 1,8 km nad tímto prťavým půlkilometrovým světem. Snímek z kamery MapCam zachycuje oblast na severní polokouli asteroidu Bennu širokou přibližně 180 metrů. Dva detaily z kamery PolyCam pak podrobněji zachycují výřezy každý asi 31 metrů na šířku, přičemž největší balvany na nich dosahují zhruba velikosti vzrostlých keporkaků.



Mise OSIRIS-REx bude mít na letošní konferenci LPSC probíhající v tomto týdnu tři bloky prezentací vědy o asteroidu Bennu:
Telecon s aktuálními informacemi pro média bude v úterý 19.2. od 18:30 středoevropského času vysílat NASA TV.

Images credit: NASA / Goddard / University of Arizona

Jubilejní planetární konference (#LPSC2019)

Planetární vědci z celého světa přijíždějí do Woodlands v Texasu, kde zítra začíná 50. konference měsíčních a planetárních věd.
V následujícím týdnu se tak můžeme těšit na přísun spousty nových poznatků z celé Sluneční soustavy.

Pondělí bude ve znamení vědy o Ultima Thule.

sobota 16. března 2019

Analýza aktivity asteroidu Gault

Nečekaně narostlý ohon asteroidu Gault už jsem zde zmiňoval. Asteroid Gault prodělal dvě události, při kterých se za ním vytvořila prachová vlečka - jedna v říjnu 2018 a druhá na přelomu roků 2018/2019. Z analýzy, kterou provedli astronomové z Caltechu, vyplývá, že při těchto událostech bylo uvolněno 2×107 kg a 1×106 kg materiálu. Co přesně tuto aktivitu způsobilo, není jasné, ale s největší pravděpodobností to nebyla sublimace těkavých látek. Ve hře je zásah nějakým menším asteroidem, případně vyvržení materiálu příliš rychlou rotací. Zde nicméně autoři navrhují, že prach se uvolnil při splynutí dvou složek téměř kontaktního binárního tělesa.


Image credit: ZTF / Quanzhi Ye et al.

pátek 15. března 2019

Hvězdné i vzájemné zákryty Jupiterových trojanů

Trojan (11351) Leucus, jeden z cílů připravované mise Lucy, byl nedávno zmiňován v souvislosti s jeho extrémně dlouhou rotační periodou. Zde přidávám i výpis pozorování hvězdných zákrytů tímto trojanem. Zejména 18. listopadu 2018 se podařilo zaznamenat přechod Leucuse před vzdálenou hvězdou z devíti stanovišť s rozestupy po čtyřech kilometrech. Pozorovaný tvar Leucusova stínu připomíná čtyřicetikilometrový kešu oříšek. Zblízka si jej budeme moci prohlédnout v roce 2028, až kolem bude prolétat sonda Lucy.


Zákryty trochu jiného druhu momentálně předvádí hlavní cíl sondy Lucy - binární trojan (617) Patroclus-Menoetius. Od konce roku 2017 až do poloviny roku letošního probíhá období vzájemných zákrytů obou složek této dvojplanetky. Takové zákryty pomohou upřesnit jejich vzájemnou orbitu a potažmo společnou hmotnost. Navíc také mohou něco prozradit o vlastnostech a vzhledu povrchu obou těles. Například v případě Pluta a Charonu nám jejich vzájemné zákryty poskytly základní hrubé mapy jejich povrchů, což umožnilo naplánovat průlet sondy New Horizons tak, aby pořídila snímky s vysokým rozlišením nejsvětlejší oblasti Pluta (jak dnes již víme, slavné Tombaugh regio ve tvaru srdce, na němž se rozkládá ledovcová planina Sputnik). Patroclus a Menoetius jsou ovšem mnohonásobně menší tělesa - oba měří jen lehce přes 100 km a obíhají se navzájem ve vzdálenosti asi 680 km. Uvidíme, co nám o sobě svojí hrou na schovávanou prozradí. K blízkému průzkumu sondou Lucy dojde až při jejím průletu v roce 2033.


Pozornosti se ovšem dostává i dalším trojanům nesouvisejícím s misí Lucy. Hubbleův kosmický dalekohled se podíval na šest trojanů včetně dvou největších představitelů této populace - trojanů (624) Hektor a (911) Agamemnon a změřil jejich ultrafialová spektra. Ta, stejně jako spektra v jiných vlnových délkách, nevykazují žádné výrazné absorpce, které by poukazovaly na konkrétní sloučeniny na povrchu. I v UV oblasti se ale dají rozlišit dvě rozdílné populace trojanů (tzv. „červení“ a „méně červení“ trojané).

Poslední panorama od Opportunity

Než rover Opportunity loni podlehl globální prachové bouři, stihl z Údolí Vytrvalosti poslat poslední marťanské panorama:


     

     Sbohem Opportunity! | ~ Oppylogy . | ~ Oppylogy .. | ~ Oppylogy ... | ~ Oppylogy .....

     

Image credit: NASA / JPL-Caltech / Cornell / ASU

čtvrtek 14. března 2019

Hmotnost největšího bezejmenného trpaslíka

Pátá největší trpasličí planeta (225088) 2007 OR10 sice pořád ještě nemá libozvučné jméno, zato ale konečně známe její hmotnost.
Příběh této planetky se začal psát v roce 2007, když jí Megan Schwamb objevila na snímcích z observatoře Palomar.
Jedná se o výstřední, relativně velkou planetku obíhající na podobné dráze jako nejhmotnější trpasličí planeta Eris.

    Oběžné dráhy Eris a 2007 OR10 (shora a zboku):

V roce 2016 si astronomové na archivních snímcích z Hubbleova teleskopu všimli, že se u tohoto trpaslíka nachází malý souputník. Na rok 2017 tedy byla naplánována další pozorování Hubblem za účelem určení oběžné dráhy nově objeveného měsíčku, z níž posléze půjde vypočítat jejich hmotnost. Zhruba rok trvalo, než astronomové zpracovali zjištěné parametry a došli k výsledné hodnotě: Hmotnost trpasličí planety 2007 OR10 spolu s jejím měsíčkem je 1,75×1021 kg neboli 0,0003 hmotnosti Země, tedy podobně kolik má Plutův měsíc Charon.

    Planeta 2007 OR10 a její měsíc pohledem HST:
     Credit: NASA / ESA / HST / C. Kiss et al.

Měsíček je nejspíš menší než 100 km a má docela eliptickou dráhu (e~0,3). To je podobná konfigurace jako u o něco menší trpasličí planety Quaoar, která měří zhruba 1110 km a obíhá ji malý měsíček Weywot. Ohledně přesných rozměrů samotné trpasličí planety 2007 OR10 však stále panuje nejistota ovlivněná zejména neznámou orientací její rotační osy. Průměr planetky může být od 1150 km, pokud k nám směřuje svým pólem, do 1530 km, je-li k nám natočena svým rovníkem. Potřebovali bychom pozorovat nějakou vhodnou okultaci, která by nám rozměry lépe upřesnila. Od nich se pochopitelně odvíjí hustota planetky, která by nám lecos napověděla o jejím vnitřním složení. Tak jako tak ale 2007 OR10 patří mezi největší trpasličí planety a opravdu by si konečně zasloužila dostat pořádné jméno : )

    Velikosti hlavních trpasličích planet ve vzájemném měřítku. Největší Pluto měří 2377 km. Pro 2007 OR10 uvažuji průměrnou hodnotu 1300 km:

    Následující grafika znázorňuje i střední vzdálenost od Slunce a přibližný sklon oběžných drah těchto trpaslíků:

The mass and density of the dwarf planet (225088) 2007 OR10

středa 13. března 2019

Trojrozměrná Ultima Thule


     Ultima Thule in 3D ----------------°°---------------- Ultima Thule ve 3D



Images credit: NASA/JHUAPL/SwRI

Skrytá populace Venušiných koorbitálních asteroidů

Ve Sluneční soustavě se kromě kompaktních těles různých velikostí nachází také spousta prachu. Tento prach se rozprostírá v rovině oběhu planet napříč celou Soustavou a ze Země (z míst s opravdu tmavou noční oblohou) ho lze během rovnodenností pozorovat jako tzv. zodiakální (zvířetníkové) světlo. Jelikož gravitace jednotlivých planet má tendenci prach shlukovat podél jejich oběžných drah, nachází se kolem Slunce několik prachových prstenců. V nové studii se astronomové Petr Pokorný a Marc Kuchner zaměřili na prachový prstenec podél orbity planety Venuše pozorovaný kosmickou sondou STEREO.


Prach je průběžně doplňován kolizemi a tříštěním malých planetek a asteroidů. V okolí Země je tento přísun zajištěn z Hlavního pásu asteroidů, nicméně v případě Venuše musí být zdroj obnovy prachu někde jinde. Zmínění astronomové provedli dynamické simulace, jimiž prověřili různé populace malých těles jakožto zdroje prachu podél Venušiny orbity. Ukázalo se, že žádná ze známých populací komet či asteroidů nemůže být za Venušin prach zodpovědná. Jediné, co připadá v úvahu, jsou hypotetické dosud nespatřené asteroidy koorbitální s Venuší. Další simulace vývoje Soustavy naznačily, že zhruba 8 % planetek vzniklých v oblasti, kde Venuše obíhá, skutečně mohlo přežít až do dnešních dnů. Znamená to tedy, že ve vnitřní Sluneční soustavě existuje dosud neobjevená populace asteroidů? Jelikož se ze Země oblasti směrem ke Slunci špatně pozorují, je to klidně možné. Několik těles v orbitální rezonanci 1:1 s Venuší už jsme dokonce objevili, ale spíše se předpokládalo, že se jedná o ojedinělé planetky rezonující pouze přechodně. Nyní se však zdá, že se takových těles našim zrakům skrývá mnohem víc.

pondělí 11. března 2019

Rekordní kometa Boattini

Kometa, o které se moc nemluví a jen málokdo ji viděl a přesto držitelka významného kometárního rekordu. Řeč je o C/2010 U3 (Boattini).


Jak její název napovídá, jedná se o dlouhoperiodickou kometu objevenou v roce 2010 Italem Andreou Boattini. Prohlížení archivních snímků později ukázalo, že kometa byla aktivní již v roce 2005 ve vzdálenosti téměř 26 AU od Slunce. To je skoro tak daleko, jako obíhá planeta Neptun! Většina komet začíná vyvíjet plynnou komu, až když se dostanou na vzdálenost Jupiteru nebo alespoň Saturnu (5-10 AU). To je ale pro U3 Boattini naopak nejmenší vzdálenost, na kterou se ke Slunci přiblížila, a ačkoli k tomu došlo během letošního února, jeví se Boattini na pozemské obloze jen jako velmi slabá mlžinka a k jejímu spatření jsou potřeba větší dalekohledy. Kometa zatím prodělala dva outbursty (zjasnění) a sice v letech 2009 a 2017.


Pro zajímavost: Kometa, která je v žebříčku nejvzdálenějších aktivních komet na druhém místě, je C/2017 K2 (PanSTARRS). Ta byla aktivní ve vzdálenosti necelých 24 AU. O ní však ještě uslyšíme, jelikož projde perihelem až na konci roku 2022, kdy bude zhruba ve vzdálenosti Marsu (tedy o poznání blíže než rekordmanka U3 Boattini).

Images credit: Paulo Lobao / Erik Bryssinck

neděle 10. března 2019

Manévry u Ryugu pokračují

Již jsem zde ukazoval fantastické video, které pořídila Hayabusa2 při odběru vzorků z asteroidu Ryugu. Stojí ale za to, podívat se na manévr ještě jednou formou gifů vytvořených ze sekvence pořízených snímků. Na prvním gifu je syrový pohled z kamery CAM-H, jak jsme ho mohli vidět i ve výše zmíněném videu. Na druhém gifu jsou stejné snímky stabilizované tak, aby povrch Ryugu měl fixní pozici, což celé scenérii dává uchopitelnější perspektivu:
     Made by Jacint Roger Perez

Hayabusa2 po úspěšném manévru ale rozhodně nezahálí. 7.-8. března se totiž opět přiblížila k povrchu asteroidu, tentokrát na 22 metrů, aby si prohlédla potenciální lokaci pro další odběr. Během prvního odběru navigační kameru ONC-W1 asi trochu umazaly poletující úlomky, to jí ale naštěstí nezabránilo pořizovat snímky i při tomto sestupu:

Místo prvního odběru vzorků bylo (neoficiálně) pojmenováno Tamatebako a nyní prohlížená nová oblast se prozatím označuje S01.
Kde obě lokace leží, se můžeme podívat na aktualizovaných mapách asteroidu Ryugu:
 

Images credit: JAXA / Jacint Roger Perez (gif #2) / Phil Stooke (map #2)

sobota 9. března 2019

Existuje populace blízkozemních trojanů?

Jako trojany označujeme malé planetky pohybující se v gravitačně stabilních libračních centrech L4 a L5 soustavy dvou hmotnějších těles. Početné rodiny trojanů mají zejména planety Jupiter a Neptun. Několik trojanů jsme ale objevili i u Marsu a dokonce také dva ze Saturnových měsíců mají své menší trojanské koorbitální satelity. U Země jsme doposud objevili trojana jediného. Tento zhruba 300 metrový asteroid 2010 TK7 sice momentálně osciluje kolem bodu L4, ale jeho dráha je dlouhodobě nestabilní, takže se nejedná o původního zemského trojana.

    Schéma rotující soustavy dvou těles (například Slunce-Země) s pěti libračními centry.
    Menší tělesa setrvávající poblíž bodů L4 a L5 předcházejí a následují planetu na její oběžné dráze o ±60°:

Kolik blízkozemních trojanů se zatím našim zrakům skrývá? Předchozí prohlídky oblohy vyloučily poblíž zemských libračních center přítomnost asteroidů kilometrových velikostí. Nedávno dokonce dvě prospektorské sondy Hayabusa2 a OSIRIS-Rex skenovaly oblasti L5 respektive L4, když prolétaly kolem cestou ke svým cílovým asteroidům Ryugu a Bennu. Ani jedna sonda však žádné trojany neobjevila.

Studie dlouhodobé orbitální stability případných zemských trojanů se přiklání k tomu, že ačkoli nějaké stabilní zóny zejména pro dráhy s malým sklonem by se našly, je existence primordiálních trojanů přežívajících v libračních centrech od dob vzniku naší planety spíše nepravděpodobná.
Zato čerstvá studie vyzývající k pátrání po zemských trojanech  je poněkud optimističtější. Její autorka Renu Malhotra také vychází z výše zmíněných limitů určených přehlídkami oblohy a sondami Hayabusa2 a OSIRIS-REx a tvrdí, že v zemských libračních centrech se stále mohou nacházet stovky trojanů o velikostech pár set metrů (a mnohem víc menších). Taková populace by navíc vysvětlovala pozorovaný vyšší počet kráterů na vedoucí („návětrné“) polokouli Měsíce, než kolik se dá přisoudit standardním blízkozemním asteroidům.

K Zemi míří dvě CME

Po měsíci klidu, kdy bylo Slunce po 33 dní beze skvrn, se na jeho povrchu objevila aktivní oblast označená AR2734.


Magnetické pole skvrny AR2734 je zhruba o 90° pootočené oproti předchozím skvrnám z 24. slunečního cyklu.
Přepólování tedy ještě není zcela kompletní a AR2734 je jakousi přechodnou skvrnou mezi 24. a 25. cyklem sluneční aktivity.

     

Následně 8. března ráno skvrna AR2734 explodovala slabší erupcí třídy C1. Erupce zároveň vyvolala dva výrony koronální hmoty (CME). Oblaky plazmatu „olíznou“ naši planetu z obou stran 11. března. Jelikož se momentálně nacházíme v období minima sluneční aktivity, bylo několik posledních měsíců kosmické počasí ovlivňováno jen klasickým slunečním větrem. Příchozí CME proto nejspíš budou zajímavým zpestřením geomagnetické aktivity.

     
     

Images credit: NASA / SDO / AIA / HMI

The CMEs Are Coming. (Maybe)