Blízkozemní asteroid Ryugu.
Ještě na začátku června to byla jen nepatrná tečka na obloze.
Nyní prostřednictvím sondy Hayabusa2 můžeme začít studovat jeho topografii a geografii.
Výše vidíme čtyři snímky asteroidu Ryugu pořízené optickou navigační kamerou ONC-T na palubě Hayabusy2. U každého snímku je uveden čas zachycení a tehdejší vzdálenost mezi sondou a asteroidem. Původní rozpixelované snímky byly softwarově vyhlazeny, a tak si můžeme začít prohlížet krajinu tohoto malého světa (pokud se tomu u sotva kilometrového balvanu dá říkat krajina).
Průměr asteroidu Ryugu je v souladu s očekáváním okolo 900 metrů. Jeho tvar se výrazně liší od tří dosud navštívených blízkozemních planetek, které vypadaly jako značně protáhlé brambory.
Pravděpodobně v minulosti rychlá vlastní rotace asteroidu Ryugu způsobila, že jeho tvar je relativně pravidelný a vypoulený podél rovníku, jakoby se na sebe základnami nasadily dva kužele. Podobně bude vypadat i asteroid Bennu, ke kterému se blíží americká sonda OSIRIS-REx. A vypadá tak i několik asteroidů změřených radarem při jejich blízkých průletech u Země.
Výrazný rovníkový hřeben obepínající asteroid Ryugu jako horské pásmo se navíc zdá být poněkud světlejší. Možná to znamená, že je hladší než zbytek povrchu, možná je to jen efekt způsobený úhlem nasvícení. To uvidíme zanedlouho. Téměř přímo na rovníku se pak nachází asi dvousetmetrový kráter a jiný podobný kráter je vidět i poblíž jednoho z pólů.
Již z minulé sekvence víme, že asteroid Ryugu má retrográdní rotaci - otáčí se v opačném směru než obíhá. Jeho rotační osa je ale téměř kolmá k rovině jeho oběhu kolem Slunce, takže během jediné sedmi a půl hodinové otočky lze spatřit téměř celý povrch Ryugu. Tato konfigurace by však mohla omezit výběr přistávacích míst jen na rovníkové oblasti.