Japonská robotická sonda Hayabusa2 dnes dokončila přibližovací fázi a dosáhla parkovací pozice dvacet kilometrů od asteroidu Ryugu.
Poslední zveřejněný snímek je z výšky 22 km a v lepších detailech zachycuje stejnou hemisféru asteroidu jako předchozí snímek ze 40 km. Původní obrázek vyladil Roman Tkachenko. Odpovídají-li udávané vzdálenosti skutečnosti, jsou přibližné rozměry asteroidu Ryugu 840 × 880 metrů (přes póly × přes rovník).
Brian May si od navigačního týmu vyžádal dva snímky vyfocené jen krátce po sobě, aby z nich mohl vytvořit stereo pár pro navození 3D efektu. Obdržel dva snímky pořízené s rozestupem 13 minut z lehce odlišných úhlů při vzdálenosti 25 km. Z nich lze složit 3D anaglyf pro červenomodré brýle.
Další z možností, jak vytvořit 3D efekt, je umístit oba snímky vhodně vedle sebe, aby vznikl cross-eye obrázek. Pokud se vám podaří na něj správně zašilhat tak, aby levé oko koukalo na pravý obraz a pravé oko na ten levý, Ryugu vám uprostřed splyne ve třech rozměrech.
Svou tradiční patentovanou srovnávací grafiku vytvořila Emily Lakdawalla z Planetární společnosti. Ve zhruba stejném měřítku porovnává sotva kilometrový asteroid Ryugu s ještě menší planetkou Itokawa, kterou dříve navštívila první Hayabusa.
Navzdory zcela odlišnému tvaru mají obě tyto blízkozemní planetky podobnou strukturu povrchu s balvany dosahujícími zhruba stejných maximálních rozměrů. Zdá se však, že Ryugu postrádá hladké oblasti, kterých několik vidíme na Itokawě. Na druhou stranu to vypadá, že Ryugu si zachoval několik impaktních kráterů, které na Itokawě vidět nejsou. Sluší se také poznamenat, že Itokawa je kamenný asteroid spektrálního typu S, zatímco Ryugu se řadí mezi uhlíkaté asteroidy typu C a jejich odlišná tmavost povrchu není zohledněna.
Nyní začíná vědecká fáze, kdy se pomocí kamer a laserového výškoměru zmapuje povrch. Koncem července sonda sestoupí na 5 km, aby zopakovala měření s vyšším rozlišením. Během srpna pak z výšky 1 km zmapuje gravitační pole asteroidu, aby mohla být definitivně vybrána místa vhodná k vysazení samostatných modulů a k odběru vzorků. Máme se na co těšit : )
Images credit:
JAXA | University of Tokyo | Kochi University | Rikkyo University | Nagoya University | Chiba Institute of Technology | Meiji University | University of Aizu | AIST