Velkým tématem na letošní Konferenci o obraně planety byla připravovaná mezinárodní mise Double Asteroid Redirection Test (DART), jejímž úkolem bude ověřit, je-li kinetický impaktor použitelným řešením pro odklon asteroidu na kolizní dráze se Zemí. Objektem, na kterém se bude princip impaktoru testovat, je binární asteroid Didymos. Aby nehrozilo, že se jeho dráha nechtěně ovlivní špatným směrem, narazí sonda DART jen do Didymova měsíčku (Didymos B nebo také Didymoon) a efekt se tak projeví pouze na jeho oběžné dráze kolem primárního tělesa (Didymos A nebo prostě jen Didymos).
Jediným průzkumným přístrojem na palubě sondy DART bude kamera nazvaná akronymem DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for OpNav). Odvozená je od kamery LORRI, která nám ze sondy New Horizons poskytla snímky Pluta a Ultima Thule (viz například Pestrá paleta Pluto, Pluto od Seána a Romana, Ostřejší pohled na Ultima Thule v barvách či Nejdetailnější snímky Ultima Thule). DRACO sice nebude mít žádné barevné filtry, nicméně její černobílé snímky plně poslouží (a vlastně se i více hodí) pro primární úkol kamery, jímž je poskytnout týmu data pro optickou navigaci (OpNav) a sondě pro autonomní navigaci v poslední fázi přiblížení (SmartNav). Otestovat navigaci před přiblížením k hlavnímu cíli půjde během možného průletu sondy kolem jiného binárního asteroidu (385186) 1994 AW1. Pokud bude tento průlet v rámci harmonogramu mise schválen, dojde k němu během června až července 2022, zatímco kolize sondy s Didymoonem přijde na konci září téhož roku. Kromě navigace však díky snímkům získáme také lepší představu o tvaru a dalších parametrech obou binárních systémů AW1 a Didymos, uvidíme zblízka povrch Didymoonu a budeme moci přesně určit konkrétní místo, kam sonda narazí - poslední snímek by totiž mohl být odeslaný jen sedm sekund před nárazem a mít rozlišení až čtvrt metru na pixel. Sonda DART bude navíc zároveň technologickým demonstrátorem, jelikož bude sestavená z inovativních zařízení jako roletové solární články ROSA, iontový pohon NEXT-C, nová integrovaná avionika či levná, ale efektivní vysokozisková anténa.
Spolu se sondou DART navíc pravděpodobně poletí malý cubesat LICIA postavený firmou Agrotec pod záštitou Italské kosmické agentury. Ten by měl kolem Didymoonu proletět pět minut po zásahu sondou DART a podívat se na bezprostřední následky kolize.
O pět let později by do zasaženého systému Didymos-Didymoon mohla přiletět následnická evropská sonda Hera. Rozpracovaný projekt ještě není definitivně schválen, ale vše se zdá být na dobré cestě k jeho realizaci. Hera kolem Didyma zůstane obíhat a zevrubně prozkoumá obě tělesa se zaměřením na efekty způsobené předchozím impaktem DARTu.
S Herou by měly letět dva cubesaty, z nichž jeden, APEX, je připravován Švédsko-Finsko-Německo-Českým konsorciem.
Další prezentace na konferenci #PDC2019 ohledně mise DART se zabývaly hlavně simulacemi impaktu sondy DART na Didymoon a modelováním následků na jeho povrch, orbitální parametry a vyvržený materiál:
Další čtení o asteroidu Didymos a o plánovaných misích k různým dalším planetkám:
Žádné komentáře:
Okomentovat