Na první pohled sice asteroid Ryugu vypadá jako osově symetrický dvojitý kužel, po bližším zkoumání však japonští vědci ukázali, že úplně symetrický není. Na západní hemisféře svírá jeho rovníkový hřeben o něco ostřejší úhel. Podpovrchové struktury se v této západní výduti na rozdíl od zbytku asteroidu pravděpodobně již zhroutily a sesedly. Studie této asymetrie vyšla v časopise The Astrophysical Journal Letters #874-1 a zapadá do představy, že současný tvar Ryugu byl způsoben jeho v minulosti mnohem rychlejší rotací.
Spolupracovníkem mise Hayabusa2 je také známý astrofyzik a kytarista kapely Queen v jedné osobě - Brian May, který se specializuje na tvorbu stereoskopických snímků. Zde se zaměřil na balvan Otohime Saxum na jižním pólu asteroidu Ryugu a vytvořil spolu s Claudií Manzoni následující páry snímků pohlížející ze dvou opačných směrů na Ryugu s vyčnívajícím balvanem Otohime. Je potřeba zašilhat na vedle sebe ležící obrázky tak, aby uprostřed splynuly v jeden trojrozměrný. Někomu se to lépe daří na variantě parallel někomu lépe na variantě crossed eye.
Snímky se také dají obarvit a složit do 3D anaglyfu pro červenomodré brýle, o což se postaral Yoshiro Yamada.
Ryugu stereoscopic image by Dr Brian May | Credit: JAXA / Hayabusa2 / Claudia Manzoni / Brian May / Yoshiro Yamada
Zde ještě jeden pohled na balvan Otohime Saxum v přiblíženém výřezu.
Mise Hayabusa2 obdržela dvě ocenění. První cena je od The Aviation Week Network za inovativní řešení hopsátek MINERVA-II-1 a přistávacího modulu MASCOT, jež byly mateřskou sondou loni v létě vysazeny na povrch asteroidu Ryugu. Druhé ocenění udělila Japan Society for Aeronautical and Space Sciences za průkopnictví v oblasti meziplanetární navigace a operací v blízkosti malého tělesa.
Žádné komentáře:
Okomentovat