Nejsledovanějším objektem letošního podzimu bude s velkou pravděpodobností mezihvězdná kometa C/2019 Q
4 (Borisov), která momentálně
prolétá Sluneční soustavou. Již jsem zmiňoval, že astronomové už stihli zaznamenat
její viditelné spektrum a kometa se zatím podobá těm z našeho systému. Zde shrnu nové snímky, články a tweety vydané od neděle do dneška.
__ 15.9. __
Rychlost komety Borisov (vůči Slunci) ve vzdálenosti 3 AU je zhruba 42 km/s. To je nejen rychlejší než všechny těsně-hyperbolické komety (~24 km/s), ale dokonce i než první mezihvězdný objekt 'Oumuamua, který v odpovídající vzdálenosti letěl rychlostí 36 km/s.
Vzhledem k tomu, že Borisov přilétá ze směru mimo rovinu oběhu planet, je její mezihvězdný původ téměř nezpochybnitelný. Zajímalo by mě ale, zda je možné, že nějaká hvězda prolétající relativně blízko Sluneční soustavy vymrští nativní kometu Oortova oblaku takovouto rychlostí směrem ke Slunci. Kometa by se pro takové nakopnutí nejspíš musela přiblížit k prolétající hvězdě natolik, že by se vypařila. Možná substelární objekty (jako hnědý trpaslík či toulavá planeta) by to dokázaly, aniž by kometu vypařily. Každopádně to je asi jediný scénář, co mě napadá, kterým by mohla kometa Borisov pocházet ze Sluneční soustavy.
Známé parametry komety Borisov shrnuje toto vlákno od přední odbornice na malá vzdálená tělesa Michele Bannister:
Snímek komety Borisov pořízený 12. září Patrickem Wigginsem (slaboučká kometa je označená čárkami):
credit: Patrick Wiggins
__ 16.9. __
Pozorování komety Borisov Hubbleovým kosmickým teleskopem již je v přípravě. Poprvé by se na ni měl podívat 8. října.
Včerejší update orbitálních parametrů stanovuje excentricitu dráhy Borisova na e=3,67.
Stejně jako v případě 'Oumuamua je i u komety Borisov jedna z prvních vydaných vědeckých studií na téma: Mohli bychom kometu Borisov dohnat kosmickou sondou? Jednoduchá odpověď zní: Mohli... Kdybychom ovšem vystartovali už loni v létě, kdy o Borisovovi ještě neměl nikdo ani tucha. Nyní už bychom potřebovali nejsilnější současnou raketu, šílené manévry u Jupiteru a u Slunce s pečlivě odstíněnou sondou a hutnou dávku štěstí a trpělivosti.
__ 17.9. __
Už od začátku bylo naštěstí jasné, že k Zemi se kometa Borisov ani zdaleka nijak nebezpečně nepřiblíží. Nyní se nejmenší vzdálenost od Země upřesnila na 2 AU, dvakrát dál než to máme ke Slunci.
Snímek komety Borisov pořízený 13.9. L. Buzzim pomocí 60 cm dalekohledu:
credit: L. Buzzi
Snímek komety Borisov pořízený 17.9. dálkově ovládaným dalekohledem Elena v Itálii:
credit: The Virtual Telescope Project