Témata

1991VG 1994AW1 1I('Oumuamua) 1P(Halley) 2001CB21 2001FO32 2001SN263 2001WR1 2002GZ32 2003SD220 2004EW95 2006OV89 2011AG5 2013FY27 2015BP519 2017OF69 2017YE5 2018AG37 2018LA 2018VG18 2019AQ3 2019MO 2019OK 2023CX1 29P(SchwassmannWachmann1) 2I(Borisov) 41P(TuttleGiacobiniKresák) 46P(Wirtanen) 67P(ČurjumovGerasimenko) 96P(Machholz) Actaea Agamemnon AGU2017 Akatsuki Albireo Aldebaran Algol Amphitrite Annefrank Antares Apophis Arawn Arecibo Ariel Arrokoth asteroidy Atlas aurora Bamberga Bennu Beresheet Betelgeuse Bienor blesky C2010U3(Boattini) C2013US10(Catalina) C2014W10(PanSTARRS) C2017K2(PanSTARRS) C2018V1(MachholzFujikawaIwamoto) C2018Y1(Iwamoto) CAESAR Cassini Ceres CME Dactyl Daphnis DART Dawn Deimos DES DESTINY+ Didymos Dione Donaldjohanson Dragonfly družice Dysnomia Echeclus ElstPizzaro ELT ELVES Enceladus Epimetheus EPSC2017 EPSCDPS2019 Eris Eros erupce Europa Eurybates exoplanety Florence Gaia galaxie Galileo Ganymed Gaspra Gault Gonggong Haumea Hayabusa2 Hebe Hektor Hera Hi'iaka Hippocamp Hubble Huya hvězdokupy hvězdy Hydra Hygiea Hyperion Chandrayaan2 Chang'e4 Chariklo Charon Cheops Chiron Iapetus IAU Ida Ilmarë InSight Io Iridium Iris ISRO ISS Itokawa Julia Juno Jupiter Kaʻepaokaʻāwela Kamoʻoalewa KBOs kentauři Kepler Kerberos komety Leleākūhonua Leucus lidé LMC LPSC2018 LPSC2019 LPSC2021 LRO LSST Lucy Lutetia M1 M22 M42 Makemake ManwëThorondor Mars Mathilde MBAs Merkur Měsíc MESSENGER meteority meteory Mimas Mira mlhoviny MoshupSquannit Namaka NEOs NEOWISE Neptun NewHorizons Nix Oberon obloha okultace Opportunity Orcus Orus OSIRISREx OSSOS Pallas Pan PanSTARRS PatroclusMenoetius PDC2019 Phaethon Phobos Phoebe Planeta9 Plejády plutina Pluto Polymele prach Prometheus prstence Psyche Quaoar rakety Regulus Rhea Rosetta rovnodennost Ryugu Salacia Saturn SDO SDOs Sedna sednoidy Sirius Skamandrios skřítkové skvrny Slunce slunovrat SOFIA SOHO sopky Soustava SSOLS STEVE Styx Subaru Swift Šteins Tethys Titan Titania TNOs Toutatis Triton trojané TyphonEchidna Umbriel úplněk Uran Vanth Varda Varuna Venuše Vesta VLT Vulkán Země Zubenelgenubi

neděle 21. ledna 2018

Padají na Chiron jeho prstence?


   Jedním ze zvláštních objektů Sluneční soustavy je těleso nazvané Chiron. Už jen samotný fakt, že Chiron je klasifikován zároveň jako planetka (2060) Chiron a zároveň jako kometa 95P/Chiron, ho řadí mezi pozoruhodné objekty. Navíc se zdá, že kolem tohoto světa krouží prstenec drobných úlomků.

   Chiron se z hlediska orbitálních parametrů řadí do populace kentaurů. Okupuje tedy prostor mezi oběžnými drahami obřích plynných planet a jeho vlastní orbita je tak poměrně nestabilní. Jedná se o vůbec prvního identifikovaného kentaura, což má na svědomí Charles Kowal, který si neznámého pohybujícího se objektu všiml v roce 1977 na snímcích z dalekohledu Palomar.
   Jedná se o zhruba dvou set kilometrový balvan taxonomické třídy C. Jeho spektrum se podobá uhlíkatým asteroidům ale také spektru jádra Halleyovy komety. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byla lehká kometární aktivita Chironu detekována, když nejdříve výrazně zjasnil a později se kolem něj vytvořila koma a dokonce krátký ohon. Na rozdíl od běžných komet však hlavní uvolňovanou těkavou látkou nebyla voda, jelikož Chiron je od Slunce příliš daleko, aby případný led mohl takto divoce sublimovat. Nejblíže ke Slunci se totiž Chiron dostává jen o trochu blíž než Saturn, zatímco nejvzdálenější bod jeho dráhy zasahuje až k Uranu.

Oběžná dráha Chironu ve Sluneční soustavě

   Pozorování v dalších letech ukazovala na neobvykle symetrické výtrysky materiálu z Chironu, avšak byl to teprve překvapivý objev prstenců okolo jiného o něco většího kentaura jménem Chariklo oznámený v roce 2014, který spustil úvahy o tom, že pozorované jevy kolem Chironu taktéž souvisí se systémem prstenců. Dynamické simulace naznačují, že případné prstence Chironu by měly přežít jeho dosavadní geologicky krátkou historii v regionu kentaurů.
   Nejnovější studie pak přímo dává do souvislosti pozorovanou kometární aktivitu Chironu s přítomností prstenců a tím podporuje důkazy jejich existence. Materiál z prstenců by totiž měl občas padat na Chironův povrch a tyto nárazy vymršťují prach, který za Chironem vytváří kometární ohon. Definitivně přesvědčivý důkaz o Chironových prstencích se možná skrývá v datech z pozorování hvězdného zákrytu ze srpna 2017. Výsledky z něj však zatím nebyly zveřejněny...

Chiron s drobným ohůnkem na snímku ze září 2015
S. Cikota et al. / CAFOS CAHA

čtvrtek 11. ledna 2018

Zpomalování komety

Družice Swift pozorovala kometu 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák a zjistila, že příhodně umístěné výtrysky plynu výrazně zpomalily její rotaci. Pokud tento trend bude pokračovat, může se otáčení kometárního jádra skoro zastavit a to se začne překulovat podél jiné osy. Už teď se ale jedná o nejvýraznější pozorovanou změnu rotace u objektu Sluneční soustavy, protože ze 20 hodin se rotační perioda komety během pouhých dvou měsíců prodloužila na více než 40 možná až 60 hodin!


NASA mimochodem přejmenovala družici Swift na Neil Gehrels Swift Observatory.

NASA's newly renamed Swift Mission spies a comet slowdown

arXiv: A rapid decrease in the rotation rate of comet 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák

V srdci Xibalby

Kombinovaná data z různých observatoří umožnila vytvořit nádhernou vizualizaci Velké mlhoviny v Orionu.
Jedna z mála mlhovin viditelných pouhým okem leží ve středu oblasti na obloze, které staří Mayové říkali Xibalba.
Ta symbolizuje nikdy nekončící cyklus smrti a zrození, což je příhodné, jelikož z mlhoviny známé také jako M42 se rodí nové hvězdy. 
A kolem nich jistě vznikají mnohé světy...

 

středa 10. ledna 2018

'Oumuamua stále v kurzu

Asteroid přiletivší z mezihvězdného prostoru stále zaměstnává astronomickou komunitu. Během ledna vyšly tři další vědecké práce.

Dvě se zabývají hlavně původem mezihvězdných asteroidů obecně. Nastíněna je představa, že hlavním zdrojem mezihvězdných objektů jsou ekvivalenty Oortova oblaku, které mohou být celé uvolněny do mezihvězdného prostoru při umírání hvězd. Každou chvíli vnitřní Sluneční soustavou pravděpodobně prolétá několik takových těles. Jen je objevit... Musel by ale zároveň existovat mechanismus, který na povrchu takových objektů vytvoří neprodyšnou krustu, jelikož se u nich očekává vysoký obsah těkavých látek, tedy v podstatě kometární složení. 'Oumuamua však žádnou kometární aktivitu při průletu kolem Slunce neprojevil, což potvrzuje i třetí studie rozebírající pozorování 'Oumuamua v radiovém oboru spektra. A ne, žádné signály, kterými by tato kéž-by průzkumná sonda komunikovala s cizí civilizací u své mateřské hvězdy detekovány nebyly.



úterý 9. ledna 2018

Bledá pixelovitá tečka

Japonská družice Akatsuki, která zkoumá Venušinu atmosféru, pohlédla zpět k domovu. Při focení Venuše se totiž této jediné sondě momentálně fungující ve vnitřní Soustavě dostala do zorného pole i Země s Měsícem.

Na obrázku z infračervené kamery je vidět přeexponovaná denní strana Venuše, zatímco na neosvětlené polokouli je rozeznatelná struktura tepelného vyzařování mračen. V pozadí přihlíží sotva postřehnutelná Země se svým souputníkem.


V průběhu roku 2018 bude Venuše večernicí na naší obloze, takže si budeme moci dopřát pohled z opačné perspektivy z bezpečí naší blahodárné planety Země s Venuší jako jasnou tečkou na večerním nebi.

Image credit: JAXA

Polární cyklóny

Infračervená kamera JIRAM pracující na družici Juno nasnímala obě polární oblasti Jupiteru.

Kolem severního pólu největší planety Sluneční soustavy krouží osm obřích cyklón uskupených v oktagonální struktuře:

Jižní pól Jupiteru si vystačí s pentagramem vířících cyklónů:

Fotky jsou z prezentace přednesené Scottem Boltonem na výročním zasedání AAS231.

Images credit: NASA / JPL-Caltech / SwRI / ASI / INAF / JIRAM

EDIT:
NASA později zveřejnila obrázky v lepší kvalitě na svém Photojournalu:
PIA22335: Cyclones Encircle Jupiter's North Pole
PIA22336: A New View on Jupiter's North Pole
PIA22337: Jupiter's Southern Exposure in IR

Segmenty pro ELT

V německé Mohuči začalo odlévání segmentů pro největší 'oko pro sledování oblohy' - budovaný dalekohled ELT (Extremely Large Telescope) Evropské jižní observatoře. Celkem 798 segmentů vytvoří zrcadlo o průměru 39 metrů. ELT se tak v roce 2024 stane největším dalekohledem na světě.

 


pátek 5. ledna 2018

Planety ve Vahách

V těchto dnech ráno před rozbřeskem se nad východním obzorem v souhvězdí Váhy setkává Jupiter s Marsem u hvězdy Zubenelgenubi.
K nejtěsnějšímu přiblížení dojde v neděli ráno na vzdálenost poloviny měsíčního úplňku. Ubývající Měsíc se k planetám přidá v průběhu týdne.


 

Images credit: Giorgio Rizzarelli | Darek Dorosz | Alan Dyer


Jak roste Krab

Tisíc let po výbuchu supernovy SN 1054 se její pozůstatek - Krabí mlhovina - stále dynamicky vyvíjí.
Sekvence snímků pořízených v průběhu uplynulé dekády ukazuje, jak se mlhovina postupně rozpíná, přičemž její jádro divoce pulzuje.


Image credit: Detlef Hartmann | APOD 4.1.2018 

Pozorovaní Krabí mlhoviny v různých vlnových délkách odhalilo její rozličné struktury.
Následující animace kombinuje data z pěti observatoří a pokrývá spektrum od rádiových vln až po rentgenové záření.


Image credit: NASA, ESA, G. Dubner (IAFE, CONICET-University of Buenos Aires) et al.; A. Loll et al.; T. Temim et al.; F. Seward et al.; VLA/NRAO/AUI/NSF; Chandra/CXC; Spitzer/JPL-Caltech; XMM-Newton/ESA; and Hubble/STScI

středa 3. ledna 2018

Rozloučení s 'Oumuamua

Hubbleův kosmický dalekohled se 2.1.2018 naposledy podíval na první identifikovaný mezihvězdný objekt 1I/'Oumuamua. Asteroid, který během svého krátkého pobytu ve Sluneční soustavě inicioval vznik alespoň 33 vědeckých prací a bezpočtu populárních článků (viz. odkazy níže), se s námi při magnitudě +27,5 definitivně loučí. Obrázek zpracoval Daniel Bamberger.


Ostatní dostupné snímky mezihvězdného nomáda z pozemních dalekohledů a z jednoho předchozího snímání Hubblem shrnuje následující obrázek.



Odkazy:

ʻOumuamua - Wikipedia


Discovery


Astronomers Spot First-Known Interstellar "Comet" | Sky & Telescope
Vetřelec! Ve Sluneční soustavě se možná pohybuje cizí kometa | Exoplanety.cz
Small Asteroid or Comet 'Visits' from Beyond the Solar System | JPL NASA
Visitor from Far, Far Away: Interstellar Object Spotted in Our Solar System | Space.com
A/2017 U1 PANSTARRS: el primer asteroide interestelar | Cometografía
Comet A/2017 U1 may be the first alien space rock ever detected | Business Insider
BREAKING! Have astronomers discovered our first interstellar visitor? NOTE: Not aliens | Syfy
An interstellar asteroid | The Planetary Mechanics
A/2017 U1 | Systemic
Canadian astronomer spots 'visitor' from beyond our solar system | CBC News
Astronomers race to learn from first interstellar asteroid ever seen | Nature



Observation


Medzihviezdny nomád A/2017 U1 | Stonefoto
Interstellar Asteroids | Systemic
The first known interstellar interloper | Astronomy.com
Planetary Society asteroid hunter snags picture of interstellar visitor ʻOumuamua | The Planetary Society
První návštěvník přilétající do Sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru | Astro.cz
Update on `Oumuamua, Our First Interstellar Object | Sky & Telescope
Project Lyra: Sending a Spacecraft to 1I/’Oumuamua (formerly A/2017 U1), the Interstellar Asteroid | Centauri Dreams
Co víme o ‘Oumuamua – mezihvězdné návštěvě? | Astro.cz
Unie řešila, jak označovat mezihvězdné návštěvníky | Exoplanety.cz
An Origin for a Far Traveling Asteroid | Centauri Dreams
Mezihvězdná návštěva | Divy Sluneční Soustavy



Exploration


ESO Observations Show First Interstellar Asteroid is Like Nothing Seen Before | ESO
Solar System’s First Interstellar Visitor Dazzles Scientists | NASA
Interstellar Asteroid FAQs | NASA
Solar System's First Interstellar Visitor Dazzles Scientists | JPL NASA
It's the 1st known interstellar asteroid | EarthSky
Meet 'Oumuamua, the Interstellar Cigar | Sky & Telescope
That Interstellar Asteroid is Probably Pretty Strange Looking | Universe Today
ESO: `Oumuamua se nepodobá žádnému známému tělesu ze Sluneční soustavy | NášVesmír
The First Known Interstellar Asteroid Looks Incredibly Weird
The first asteroid we've seen from outside our Solar System is totally bizarre | The Verge
Je rudé a kovové. Kolem Země se prohnalo těleso, které nepochází z naší sluneční soustavy | Česká televize
Vědci potvrdili odhalení prvního tělesa z jiné sluneční soustavy | Lidovky.cz
Oumuamua. Vědci potvrdili odhalení prvního tělesa z jiné sluneční soustavy | iROZHLAS
'Oumuamua - První posel z dálav | Divy Sluneční Soustavy
Here’s how scientists know the ‘Oumuamua’ asteroid isn’t from our solar system | DigitalTrends
Giant Space Cigar: New Observations Show Weird Interstellar Asteroid is 'like Nothing Seen Before' | Futurism
Unusual Visitor: A Deeper Look at ‘Oumuamua | Centauri Dreams
`Oumuamua: Listening To An Interstellar Interloper| Centauri Dreams
Visitors | Systemic
An interstellar interloper is dashing through our solar system | Astronomy Now
Fly-By of Interstellar Asteroid Portends Quadrillion Trillion More in Galaxy | Scientific American
Chasing ‘Oumuamua—unfortunately human technology isn’t up to the task | Ars Technica
APOD 171122: 'Oumuamua: Interstellar Asteroid
Is 1I/’Oumuamua an Alien Spacecraft? | AstroWright
Did Earth just get buzzed by an alien starship? | An Ancient Solar System
Project Lyra, a Mission to Chase Down that Interstellar Asteroid | Universe Today
Shards, Axis Ratios and Interstellar Objects | Centauri Dreams
Discovering the First Interstellar Asteroid | ESO
Until Time Without End | Systemic
A cigar from another star | PlanetPlanet
První objevená mezihvězdná planetka se nepodobá žádnému známému tělesu | Astro.cz
A Visitor From the Stars: ‘Oumuamua | The Planetary Society
How to recognise an alien spaceship | Cosmos
1I/’Oumuamua updates! | AstroWright



Radiometry


Breakthrough Listen is Going to Scan 'Oumuamua, You Know, Just to be Sure it's Just an Asteroid and Not a Spaceship | Universe Today
"Oumuamua" --1st of 4 Observations Via Greenbank Radio Telescope: 'No Detection Yet of Alien Technology' | The Daily Galaxy
The Search For Aliens On A Visiting Asteroid | One Universe at a Time
Alien object 'Oumuama was a natural body visiting from another solar system | EurekAlert
Interstellar object ‘Oumuamua covered in 'thick crust of carbon-rich gunk' | The Guardian
Interstellar Object 'Oumuamua Could Be a Comet in Disguise | Space.com
`Oumuamua Update: Red, Tumbling, and Silent | Sky & Telescope



Science


1I/ʻOumuamua - OrbitSimulator
Discovery and Characterization of the First Known Interstellar Object
Kinematics of the Interstellar Vagabond A/2017 U1
Pole, Pericenter, and Nodes of the Interstellar Minor Body A/2017 U1
Palomar Optical Spectrum of Hyperbolic Near-Earth Object A/2017 U1
The rotation period and shape of the hyperbolic asteroid A/2017 U1 from its lightcurve
Origin of Interstellar Object A/2017 U1 in a Nearby Young Stellar Association?
On the Consequences of the Detection of an Interstellar Asteroid
Project Lyra: Sending a Spacecraft to 1I/'Oumuamua (former A/2017 U1), the Interstellar Asteroid
Implications for planetary system formation from interstellar object 1I/2017 U1 (`Oumuamua)
The origin of interstellar asteroidal objects like 1I/2017 U1
Could 1I/’Oumuamua be macroscopic dark matter?
1I/2017 U1 (`Oumuamua) is Hot: Imaging, Spectroscopy and Search of Meteor Activity
Interstellar Interloper 1I/2017 U1: Observations from the NOT and WIYN Telescopes
A brief visit from a red and extremely elongated interstellar asteroid
On the dynamical history of the recently discovered interstellar object A/2017 U1 – where does it come from?
1I/2017 U1 (Oumuamua) Might Be A Cometary Nucleus
`Oumuamua as a messenger from the Local Association
Implications of the interstellar object 1I/’Oumuamua for planetary dynamics and planetesimal formation
A general method for assessing the origin of interstellar small bodies: the case of 1I/2017 U1 (Oumuamua)
On the rotation period and shape of the hyperbolic asteroid 1I/`Oumuamua (2017) U1 from its lightcurve
1I/‘Oumuamua is tumbling
Tumbling motion of 1I/’Oumuamua reveals body’s violent past
1I/`Oumuamua as a Tidal Disruption Fragment From a Binary Star System
Col-OSSOS: Colors of the Interstellar Planetesimal 1I/2017 U1 in Context with the Solar System
APO Time Resolved Color Photometry of Highly-Elongated Interstellar Object 1I/'Oumuamua
Explaining the elongated shape of 'Oumuamua by the Eikonal abrasion model
Ejection of rocky and icy material from binary star systems: Implications for the origin and composition of 1I/‘Oumuamua
On Distinguishing Interstellar Objects Like `Oumuamua From Products of Solar System Scattering
Spectroscopy and thermal modelling of the first interstellar object 1I/2017 U1 ‘Oumuamua
Spectroscopy and thermal modelling of the first interstellar object 1I/2017 U1 ‘Oumuamua
Col-OSSOS: Colors of the Interstellar Planetesimal 1I/'Oumuamua
What and Whence 1I/‘Oumuamua?
Prospects for Backtracing 1I/`Oumuamua and Future Interstellar Objects



Videos


Interstellar Comet Found? Initial Observations Suggest Extreme Orbit - YouTube
First Object From Another Star System Found Near Earth - YouTube
SpacePod: An Interstellar Asteroid? HUH??? - YouTube
Astronomy Cast Ep. 464: Why the Hype over an Exorock? - YouTube
Animation of artist's concept of `Oumuamua - YouTube
Animation of `Oumuamua passing through the Solar System - YouTube
Animation of `Oumuamua passing through the Solar System (annotated) - YouTube
ESOcast 138 Light: VLT Discovers First Interstellar Asteroid is like Nothing Seen Before - YouTube
First Interstellar Asteroid Wows Scientists - YouTube
New Details about Interstellar Visitor on This Week @NASA - YouTube
'Oumuamua - The Interstellar Interloper - Update - YouTube
It Came From Out There. Oumuamua, The First Interstellar Asteroid! - YouTube
The Origin of Our First Interstellar Visitor | Space Time - YouTube

Saturn v pestrých odstínech

Kevin M. Gill si pohrál s archivními daty družice Cassini a výsledkem jsou následující sytě barevné pohledy na struktury v Saturnově atmosféře.

Snímky byly zachyceny v blízké-infračervené oblasti spektra (použité filtry CB2 a MT2). První je z května 2008 a jsou na něm vidět různorodé vzdušné víry okolo 70° severní šířky. Druhý snímek z dubna 2007 pak v detailu zachycuje 65° severní šířky, kde oblast se vzdušnými víry přechází v tryskové proudění.


Kevin krásně zpracoval i širokoúhlý pohled na hexagonální jet-stream obepínající Saturnův severní pól (vlevo) jakož i detailní pohled přímo na severní polární vortex (vpravo) s rozlišením 2,4 km na pixel. Oba zdrojové snímky jsou z listopadu 2012 taktéž v blízké-infračervené oblasti.


Images credit: NASA / JPL-Caltech / SSI / Kevin M. Gill